Sözlü Mülakat Soruları ve Cevapları

  Bir önceki yazımızda sizlerle bir iş görüşmesi öncesinde ve esnasında nelere dikkat etmemiz gerektiği hakkında bilgi vermiştik. Şimdi ise bir iş görüşmesi sırasında sorulabilecek belirli soru kalıpları üzerine bazı kısa ipuçları paylaşıyor olacağız. Bir iş görüşmesine gittiğimiz de insan kaynakları görevlisinin bize yöneltebileceği sorular ve vermemiz gereken cevaplar nelerdir. Hadi bunlara bir göz atalım.

  1. Bize kendinizden bahseder misiniz?
  Bu soruda sizden öğrenilmek istenen, görüşme yaptığınız pozisyon ve eğitiminizin, iş deneyimlerinizin ve profesyonel yeteneklerinizin uyumunu görmektir.

  2. Bize tecrübelerinizden bahseder misin?
  Bu soruda işe alım için adayın iş geçmişini detaylı bir şekilde aktarması beklenir.

  3. Neden burada çalışmak istiyorsun? Bu işi neden istiyorsun?
  Gerçekten bu işe uygun musun? Gerçekten bu şirkette kalmaya niyetin var mı yoksa bir görmek mi istedin? İşe alımcının gerçekte öğrenmek istediği konu budur.

  4. Zayıf yönlerin var mı?
  Asıl sorulmak istenen sorular, “Kendinin farkında mısın? Daha iyi olmak için çaba harcıyor musun?” dur. Gerçek hayattan alıntı yaparak ufak bir zayıflığından ve sonra bunun üzerine çalışarak nasıl iyileştirdiğinden ve öğrendiğinden bahset.

  5. Neden bu iş için seni seçmeliyiz?
  Bir işe alım uzmanı seni neden işe alalım sorusu sorduğunda işverene şirkete ne sunacağını anlatan kısa ve öz bir satış konuşması yapman gerekir. Bu soruyu cevaplamanın en iyi yolu becerilerinle ve başarılarınla alakalı örnekler vererek pozisyon için en iyi aday olduğunu kanıtlamaktır.

  6. 5 yıl içinde kendini nerede görüyorsun?
  Aslında insan kaynakları çalışanlarının artık pek tercih etmediği bir soru olsa da hala karşımıza çıkmakta olan bir soru örneğidir. Asıl sorulmak istenen: Başvurduğun pozisyon kariyer hedeflerine gerçekten uyuyor mu?

  7. Seni en çok ne motive eder?
  Kendi kendine doğru düzgün çalışıyor musun, yoksa seni birileri sürekli yönlendirmeli mi? Yine tuzak sorulardan biri ile karşı karşıyasın. İdeal bir çalışan kendi kendine motive olur, yöneticisinin ya da iş arkadaşlarının kendisini harekete geçirmesine ihtiyaç duymaz. Sen de ideal bir çalışan olarak belirli bir hedefin olduğunda motive olduğunu, kendini ve yeteneklerini geliştirmenin seni motive ettiğini söyle.

  8. Maaş beklentin nedir?
  Ücretle ilgili konuşmaya başlamadan önce pozisyonunun değerini bilmen gerekir. Maaşları araştırmak için vakit harca. Ne kadar kazanabileceğini öğrendikten sonra bu rakamı nasıl elde edebileceğini de düşünmen gerekir.

  9. En büyük başarın nedir?
  Bu tür sorulara cevap vermenin en iyi yolu başvurduğun iş pozisyonuyla uyumlu olabilecek başarılarından bahsetmektir.

  10. En büyük başarısızlığın nedir?
  Bu soruda öğrenilmek istenen senin farkındalığın, kendini bilmendir. Herhangi bir başarısızlığım olmadı gibi bir cevap verme. Mülakat öncesinde mutlaka bir yanıt hazırla. Olumsuz bir yanıtı var gibi görünen bu soruya uygun bir yanıt vermek, aslında senin tecrübe kazandığını göstermen için önemli bir fırsat.